Śmierć człowieka – zwłaszcza Bliskiego – to zawsze szok, niedowierzanie i ból. Te i inne niełatwe emocje sprawiają, że trudno jest racjonalnie myśleć i działać, nawet jeśli jest to w takich momentach konieczne. Z myślą o wszystkich szukających informacji o procedurach, które należy podjąć po czyjejś śmierci, przygotowaliśmy poniższy poradnik.
W sytuacji, w której śmierć nastąpiła w domu, koniecznym jest:
1. Wezwanie lekarza w celu stwierdzenia zgonu. Może to być lekarz z przychodni rejonowej lub – poza godzinami pracy przychodni a także w weekendy, niedziele i święta – lekarz z pogotowia. Przybyły lekarz stwierdzający zgon powinien wystawić kartę zgonu, która uprawnia zakład pogrzebowy do wykonania eksportacji ciała Zmarłego.
2. Dysponując kartą zgonu – należy zadzwonić do wybranego zakładu pogrzebowego. Jeśli zamierzają Państwo skorzystać z usług Zakładu Pogrzebowego OLIMP sugerujemy wybranie numeru 570 43 44 88. Pracownicy zakładu pogrzebowego przyjadą najszybciej, jak to możliwe i przewiozą ciało Osoby Zmarłej do chłodni.
3. Z dokumentami – z których najważniejsze to dowód osobisty zmarłego oraz karta zgonu – trzeba stawić się następnie w Urzędzie Stanu Cywilnego. Na podstawie przedstawionych dokumentów zostanie wystawiony akt zgonu.
4. Można też, zwłaszcza jeśli nie czują się Państwo na siłach lub z różnych powodów nie mogą sami podjąć się realizacji poszczególnych procedur – skontaktować się z naszym zakładem pogrzebowym, a weźmiemy ciężar dopełnienia formalności w Państwa imieniu na swoje barki.
Podstawowe dokumenty, które są konieczne przy organizacji pogrzebu to:
– akt zgonu
– dowód osobisty zmarłego
– dowód osobisty osoby zlecającej pochówek
– zaświadczenie z pracy lub legitymacja emeryta albo rencisty dotyczące Osoby Zmarłej
W sytuacji, w której śmierć nastąpiła w szpitalu, koniecznym jest:
1. Udać się do lekarza w szpitalu po kartę zgonu
2. Dysponując kartą zgonu – skontaktować się z wybranym zakładem pogrzebowym. Jeśli zamierzają Państwo skorzystać z usług Zakładu Pogrzebowego OLIMP proponujemy zadzwonienie pod numer 570 43 44 88. Pracownicy zakładu pogrzebowego udzielą niezbędnych informacji oraz przewiozą ciało Zmarłego do chłodni.
3. Z kartą zgonu oraz dowodem osobistym Zmarłego należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego. Co ważne – jest to USC właściwy dla miejsca śmierci danej osoby, a nie dla miejsca zamieszkania. Z Urzędu Stanu Cywilnego uzyskujemy akt zgonu.
4. W razie jeśli Państwo z różnych powodów nie są w stanie podjąć się załatwienia formalności urzędowych – możemy w tym pomóc i zająć się wszelkimi kwestiami biurokratycznymi w Państwa imieniu.
Zakład Pogrzebowy OLIMP realizuje kompleksowo wszystkie procedury i usługi związane z organizacją pogrzebu. W tym celu należy przedstawić następujące dokumenty:
– akt zgonu
– dowód osobisty osoby zmarłej
– dowód osobisty osoby zlecającej pochówek
– zaświadczenie z pracy lub legitymacja emeryta albo rencisty dotyczące Osoby Zmarłej
W sytuacji, w której śmierć nastąpiła z przyczyn nienaturalnych, zazwyczaj ciało Zmarłego przewożone jest do Zakładu Medycyny Sądowej w celu ustalenia przyczyny śmierci. Wtedy koniecznym jest:
1. Uzyskanie od lekarza z Zakładu Medycyny Sądowej lub innej placówki, gdzie była wykonywana sekcja zwłok, karty zgonu
2. Wystąpienie do Prokuratury, aby uzyskać pozwolenie na pochowanie Zmarłego
3. Z powyższymi dokumentami należy zwrócić się do zakładu pogrzebowego, aby przewiózł ciało Zmarłego do chłodni. Zakład Pogrzebowy OLIMP jest do Państwa dyspozycji pod numerem 570 43 44 88.
4. Karta zgonu oraz dowód osobisty Zmarłego pozwolą na uzyskanie aktu zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jeśli nie są w stanie Państwo udać się tam osobiście – nasz zakład pogrzebowy może wziąć dopełnienie wszelkich formalności na siebie.
Wśród kwestii, o które najczęściej pytają Państwo kontaktując się z Zakładem Pogrzebowym OLIMP, są te dwa zagadnienia:
– Jakie są formalności pogrzebowe, których należy dopełnić?
Pytania te są ściśle ze sobą związane, choć jednocześnie każde z nich pozostaje oddzielnym tematem, któremu poświęcamy dużo uwagi. Rozumiejąc jednak Państwa wątpliwości, zachęcamy do zapoznania się z wyjaśnieniami na powyższe tematy.