Organizacja pogrzebów z asystą Wojska Polskiego
O udziale wojskowej asysty honorowej w uroczystości pogrzebowej członków najwyższych władz państwowych, generałów a także admirałów oraz innych osób szczególnie zasłużonych dla państwa decyduje każdorazowo Minister Obrony Narodowej.
Skład wojskowej asysty honorowej natomiast określa w swoim rozkazie dowódca garnizonu właściwego dla miejsca przeprowadzenia uroczystości, mając na uwadze posiadane możliwości oraz siły i środki będące w jego dyspozycji. Decyduje on również o udziale wojskowej asysty honorowej w uroczystości pogrzebowej takich osób, jak:
- damy i kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari i Orderu Krzyża Wojskowego;
- kombatanci oraz weterani, uczestnicy walk o wolność i niepodległość Polski;
- kombatanci i weterani misji wojskowych poza granicami państwa
- żołnierze w służbie czynnej;
- byli żołnierze zawodowi;
- szczególnie zasłużeni pracownicy wojska.
Do przydzielenia wojskowej asysty honorowej do udziału w uroczystości pogrzebowej należy przedstawić następujące dokumenty:
- wypełniony wniosek o przydzielenie wojskowej asysty honorowej do udziału w uroczystości pogrzebowej
- dokumenty potwierdzające uprawnienia do organizacji pochówku z wojskową asystą honorową (dokumentami takimi są m.in. legitymacja żołnierza zawodowego, legitymacja emeryta wojskowego, legitymacja wydana przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdzająca nadanie uprawnień kombatanckich, dokument potwierdzający tożsamość zmarłego)
- w przypadku żołnierzy zawodowych przebieg służby zmarłego (do pobrania w Wojskowym Biurze Emerytalnym we Wrocławiu Obornicka 128a,
50-984 Wrocław, tel. 261656952 fax. 261656953, wbewroclaw@ron.mil.pl
Gwarantujemy Państwu, że zakład pogrzebowy Olimp z Wrocławia postara się wykorzystać całe doświadczenie swojego personelu, bogate zaplecze sprzętowe firmy, jak i eleganckie obiekty oraz tabor samochodowy, aby uświetnić w ten sposób organizowany przez siebie pogrzeb wojskowy.