Mobilność – ta cecha od pewnego czasu wyróżnia się w znaczący sposób i dotyczy niemal całej ludności Polski. W ciągu życia przeciętnego mieszkańca naszego kraju zmienia on nie tylko miejsca pracy, ale także – niejednokrotnie – zamieszkania przynajmniej kilka razy. W ten sposób rodzina, która skupiona była dotąd np. w jednym regionie Polski (a bywa, że i wjednej miejscowości) ulega pewnemu rozproszeniu nieraz w odległe zakątki kraju. Niektórzy po pewnym czasie wracają w rodzinne strony – inni decydują się pozostać w nowym miejscu aż do śmierci.
Koleje losu są różne. Zdarza się jednak i tak, że o te właśnie groby nie ma kto zadbać – a bywa i tak, że rodzina z pierwszego miejsca zamieszkania, zwłaszcza przywiązana mocno do tradycyjnego modelu wielopokoleniowego, pragnie, aby wszyscy jej członkowie spoczywali w jednym grobie. Za takim rozwiązaniem przemawiają także często względy praktyczne oraz ekonomiczne. Nie inaczej jest w województwie dolnośląskim. Zarówno odnotowuje się napływ ludności do głównych miast – takich, jak Wrocław – jak i wielu mieszkańców Wrocławia i okolic zmienia miejsce zamieszkania.
Między innymi to w takich to właśnie przypadkach przeprowadza się ekshumacje. Innymi powodami, dla których się jej dokonuje jest konieczność przeprowadzenia badań czy też ekspertyz lekarsko-sądowych oraz gdy teren gdzie spoczywają szczątki ludzkie ma być użyty do innych celów.
Zgodę na ekshumację zawsze poprzedza (najpóźniej 14 dni przed terminem samej operacji ekshumacji) złożenie w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej odpowiedniego wniosku. Wniosek taki może złożyć najbliższa rodzina Zmarłego. Głównie są to takie osoby, jak:
- małżonek
- krewni zstępni (w linii prostej: dziecko, wnuk, prawnuk, itd.)
- krewni wstępni (w linii prostej : rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, itd.)
- krewny boczny do czwartego stopnia pokrewieństwa
- powinowaty w linii prostej do pierwszego stopnia pokrewieństwa
- osoba dobrowolnie do tego zobowiązująca się
Ekshumacje mogą być wykonywane w określonym czasie w roku – tj. od 16 października do 15 kwietnia w godzinach rannych. Jeśli od momentu śmierci nie upłynęły dwa lata – konieczne jest zaświadczenie, że śmierć nie nastąpiła w wyniku choroby zakaźnej. W każdym przypadku wykonanie ekshumacji zostaje powierzone doświadczonemu zakładowi pogrzebowemu. W województwie dolnośląskim od wielu lat kwestiami ekshumacji zajmuje się Zakład Pogrzebowy OLIMP z Wrocławia. Dysponuje on nie tylko wiedzą i doświadczeniem, ale także wykwalifikowanym personelem. To daje gwarancję przeprowadzenia ekshumacji z zachowaniem drobiazgowych przepisów sanitarnych i tym samym bezpieczną dla osób w niej uczestniczących oraz dla środowiska.
W Zakładzie Pogrzebowym OLIMP uzyskają Państwo wszelkie potrzebne informacje dotyczące zarówno samej procedury ekshumacji, jak i przygotowania do niej.