Wrocławskie cmentarze komunalne, na których wciąż odbywają się pochówki to: Cmentarz na Osobowicach, na Grabiszynie, Cmentarz Psie Pole, Jerzmanowo, Pawłowice i Leśnica. Oprócz bogatej historii, zapisanej na nagrobkach, kryją one w sobie także potencjał bycia miejscem wiecznego spoczynku dla tych mieszkańców Wrocławia, którzy odejdą w ciągu kolejnej dekady. Na tyle bowiem czasu szacowana jest możliwość pochówków na obecnie czynnych cmentarzach. A potem? Wciąż otwartą pozostaje kwestia planowanego od wielu lat cmentarza na Oporowie.
Wrocław to szczególne miejsce na mapie Polski. W nim obecnie tętniące życiem miasto żywych przenika się z licznymi miastami zmarłych czyli nekropoliami. Z prowadzonych dotychczas prac archeologicznych wynika, że w ciągu wieków na terenie Wrocławia zaistniało około 100 cmentarzy. Choć ślady większości z nich zatarł czas i okoliczności, to jednak do dnia dzisiejszego przetrwało 20 nekropolii, z czego 6 to cmentarze komunalne.
Cmentarz Komunalny oddział Osobowice
Największym cmentarzem we Wrocławiu jest Cmentarz Osobowicki, usytuowany na północy miasta. Powstał w 1867 roku początkowo jako cmentarz parafialny i faktycznie, większość pochowanych na nim osób było wyznania katolickiego. Nie zabrakło też jednak miejsca dla innych wyznań, w tym dla muzułmanów, których w dedykowanej im kwaterze chowa się z twarzą skierowaną w stronę Mekki czyli miasta świętego dla wyznawców islamu. Nie brakuje tu też nagrobków – a raczej kaplic grobowych – Romów. Na Cmentarzu Osobowickim jest też Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego.
Cmentarz Komunalny oddział Grabiszyn
Cmentarz na Grabiszynie – to tak naprawdę Cmentarz Grabiszyński II – choć współistniejące z nim kiedyś Cmentarze: Grabiszyński I i Grabiszyński III już nie istnieją. Cmentarz Grabiszyński II powstał w 1881 roku, a już rok później – w roku 1882 – na jego terenie została wybudowana charakterystyczna kaplica żałobna zaprojektowana przez Friedricha Kesslera. W kaplicy tej także obecnie sprawowane są nabożeństwa żałobne. Na Cmentarzu Grabiszyńskim, oprócz pochówków ziemnych, jest też możliwość pochówków kremacyjnych na polu urnowym lub w kolumbarium. Większość osób chowanych na tym cmentarzu była wyznania katolickiego, ale także prawosławni mają na tej nekropolii dwie kwatery.
Cmentarz Komunalny oddział Psie Pole
Cmentarz Kiełczowski – znany też jako Cmentarz Psie Pole, od nazwy osiedla na którym powstał – istnieje od 1996 roku. Jego nazwa – Cmentarz Kiełczowski – pochodzi od ulicy, przy której cmentarz jest położony. To nekropolia nowoczesna, przystosowana zarówno do pochówków tradycyjnych, jak i urnowych. Dużym ułatwieniem dla wszystkich, którzy wybierają ten rodzaj pochówku jest fakt, że na terenie cmentarza znajduje się kaplica oraz krematorium. Nie wyczerpuje to, oczywiście, możliwości wyboru miejsca kremacji. W pobliskim Strzelinie znajduje się bowiem nowoczesne krematorium Olimp, które służy mieszkańcom Wrocławia oraz całego Dolnego Śląska.
Cmentarz Komunalny oddział Jerzmanowo
Cmentarz Jerzmanowo – jego unikalność, a nawet urok, polegają na rzadko spotykanym połączeniu funkcjonalności cmentarza oraz parku miejskiego. Mieszkańcy miasta mogą więc, przy okazji odwiedzenia grobów bliskich i przyjaciół, odpocząć wśród zieleni i oddać się refleksjom. Cmentarz na Jerzmanowie powstał w 1998 roku, na zachodzie Wrocławia. Odbywają się na nim zarówno pogrzeby tradycyjne, jak i te z uprzednią kremacją.
Cmentarz Komunalny oddział Pawłowice
Cmentarz Pawłowice – powstał w 1960 roku. Przez ten czas odbywały się na nim stale pochówki, ale nadal dysponuje on miejscami grzebalnymi. Na cmentarzu – w najstarszej jego części – znajduje się kaplica cmentarna, przebudowana pod koniec pierwszej dekady XXI wieku. Możliwości pochówku mieszkańców Wrocławia są wciąż w obecnie czynnej części, jak też na terenach przyłączonych do Cmentarza na Pawłowicach w 1998 roku. W tej też części jest stanowisko archeologiczne, szacunkowo oceniane na czas między I a IV wiekiem n.e.
W sprawach administracyjnych należy zwracać się do biura przy ul. Kiełczowskiej 90 pod numerem telefonu 71/345-74-72, 71/345-74-94
Cmentarz Komunalny oddział Leśnica
Cmentarz Leśnicki – to nekropolia założona w 1883 roku, z pierwotnym przeznaczeniem dla ewangelików. Powiększany pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku – od 1945 roku jest cmentarzem komunalnym dla miasta Wrocławia. Jest czynny, jednak możliwe są na nim jedynie dochowania urn z prochami Zmarłych do już istniejących grobów ziemnych lub złożenie urny na polach urnowych.
W sprawach administracyjnych należy zwracać się do biura przy ul. Jerzmanowskiej 2 pod numerem telefonu 71/352-30-09